Ohmite RW1S0BAR025JE
RW1S0BAR025JE picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR025JE
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 5% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR025JE.pdf
Availability of RW1S0BAR025JE
QUANTITY
RW1S0BAR025JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR025JE
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR025JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR025JE
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR025JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR025JE Details Description
Related parts for RW1S0BAR025JE
RACK CABINET 69.87 X 24.06X25.5" datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .025W STER 12TQFN datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 57.96VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf