Ohmite RW1S0BAR033JE
RW1S0BAR033JE picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR033JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.033 OHM 5% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR033JE.pdf
Availability of RW1S0BAR033JE
QUANTITY
RW1S0BAR033JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR033JE
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR033JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.033
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR033JE
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR033JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR033JE Details Description
Related parts for RW1S0BAR033JE
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 441MA 830 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
ADC 10BIT 80MSPS 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM MCX MALE datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf