Ohmite RW1S0BAR036J
RW1S0BAR036J picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR036J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.036 OHM 5% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR036J.pdf
Availability of RW1S0BAR036J
QUANTITY
RW1S0BAR036J Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR036J
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR036J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationRW "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.036
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR036J
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR036J Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR036J Details Description
Related parts for RW1S0BAR036J
KIT TEST LEAD DELUXE ELECTRC DMM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 40MHZ .128 LENGTH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC POT DUAL ADDRESS 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGE 28-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3A 68 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
12-Bit, 80 MSPS, 3V A/D Converter IC datasheet.pdf