Ohmite RW1S0BAR036JE
RW1S0BAR036JE picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR036JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.036 OHM 5% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR036JE.pdf
Availability of RW1S0BAR036JE
QUANTITY
RW1S0BAR036JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR036JE
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR036JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.036
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR036JE
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR036JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR036JE Details Description
Related parts for RW1S0BAR036JE
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CBL ASSY 1' TEFLEX MUHFM UHFF datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 32 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.68A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
DIE F CRIMP 68075 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf