Ohmite RW1S5CA1R00JET
RW1S5CA1R00JET picture photo
Mfg. Part Number
RW1S5CA1R00JET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1.5W J LEAD
Datasheet Download
RW1S5CA1R00JET.pdf
Availability of RW1S5CA1R00JET
QUANTITY
RW1S5CA1R00JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S5CA1R00JET
Internal Part NumberEIS-RW1S5CA1R00JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S5CA1R00JET
Related LinksRW1S5CA, RW1S5CA1R00JET Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S5CA1R00JET Details Description
Related parts for RW1S5CA1R00JET
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 8BIT 10K 4CH 24-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 45' NM NM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 74MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf