Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RW250032A
RW250032A picture photo
Mfg. Part Number
RW250032A
Manufacturer
Product Category
Washers
Brief Description
WASHER FLAT RETAINING 1/4 NYLON
Datasheet Download
RW250032A.pdf
Availability of RW250032A
QUANTITY
RW250032A Order Process
Ship out your order
Specifications of RW250032A
Internal Part NumberEIS-RW250032A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyWashers
SeriesRW
TypeFlat, Retaining
Thread/Screw/Hole Size1/4"
Diameter - Inside0.234" (5.94mm)
Diameter - Outside0.594" (15.10mm)
Thickness0.032" (0.81mm)
Plating-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW250032A
Related LinksRW25, RW250032A Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
RW250032A Details Description
Related parts for RW250032A
TRANS NPN 30V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf