Ohmite RW3R0DBR050JE
RW3R0DBR050JE picture photo
Mfg. Part Number
RW3R0DBR050JE
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 3W J LEAD
Datasheet Download
RW3R0DBR050JE.pdf
Availability of RW3R0DBR050JE
QUANTITY
RW3R0DBR050JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW3R0DBR050JE
Internal Part NumberEIS-RW3R0DBR050JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height0.231" (5.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW3R0DBR050JE
Related LinksRW3R0D, RW3R0DBR050JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW3R0DBR050JE Details Description
Related parts for RW3R0DBR050JE
GDT 230V 10% DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 4 3.25-4.5MM WHT datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 10.16MM datasheet.pdf