Nichicon RWA0J331MEG
RWA0J331MEG picture photo
Mfg. Part Number
RWA0J331MEG
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
RWA0J331MEG.pdf
Availability of RWA0J331MEG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RWA0J331MEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RWA0J331MEG
Internal Part NumberEIS-RWA0J331MEG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, WA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWA0J331MEG
Related LinksRWA0J, RWA0J331MEG Datasheet, Nichicon Distributor
RWA0J331MEG Details Description
Related parts for RWA0J331MEG
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2500MAH datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI1-ROW RA WAFER ASSY 6CKT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf