Vishay Sfernice RWM04104701JR15E1
RWM04104701JR15E1 picture photo
Mfg. Part Number
RWM04104701JR15E1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WIREWOUND 4.7K OHM 3W
Datasheet Download
RWM04104701JR15E1.pdf
Availability of RWM04104701JR15E1
QUANTITY
RWM04104701JR15E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWM04104701JR15E1
Internal Part NumberEIS-RWM04104701JR15E1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRWM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWM04104701JR15E1
Related LinksRWM04104, RWM04104701JR15E1 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RWM04104701JR15E1 Details Description
Related parts for RWM04104701JR15E1
OPTO SENSOR SLOT TYPE 5.2MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.5 OHM 10% 726W datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 50.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN ADAPTER 2P-2P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES 37K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HOUSING GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf