Vishay/Dale RWR71N2200FMB12
RWR71N2200FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71N2200FMB12
Brief Description
RES 220 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71N2200FMB12.pdf
Availability of RWR71N2200FMB12
QUANTITY
RWR71N2200FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71N2200FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR71N2200FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71N2200FMB12
Related LinksRWR71N2, RWR71N2200FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71N2200FMB12 Details Description
Related parts for RWR71N2200FMB12
RES SMD 39.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BRIDGE DIODE 20A 1000V GBJ datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X5R 1210 datasheet.pdf
CLIP HARNESS PUSH MOUNT WINGED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf