Vishay/Dale RWR71N2801FSBSL
RWR71N2801FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71N2801FSBSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71N2801FSBSL.pdf
Availability of RWR71N2801FSBSL
QUANTITY
RWR71N2801FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71N2801FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71N2801FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71N2801FSBSL
Related LinksRWR71N2, RWR71N2801FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71N2801FSBSL Details Description
Related parts for RWR71N2801FSBSL
CONN RCPT 12POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 350MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
16 WAY HEADER VERTICAL TALL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
SINGLE KEY TRAPPED FLEX ACTR datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN 80X25MM 12VDC IP56 60CFM datasheet.pdf