Vishay/Dale RWR71S1002DRRSL
RWR71S1002DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1002DRRSL
Brief Description
RES 10K OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1002DRRSL.pdf
Availability of RWR71S1002DRRSL
QUANTITY
RWR71S1002DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1002DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S1002DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1002DRRSL
Related LinksRWR71S1, RWR71S1002DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1002DRRSL Details Description
Related parts for RWR71S1002DRRSL
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 35A 80VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM TSOT23-8 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
MINI1-ROW RA WAFER ASSY 16CKT datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf