Vishay/Dale RWR71S1002FRRSL
RWR71S1002FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1002FRRSL
Brief Description
RES 10K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1002FRRSL.pdf
Availability of RWR71S1002FRRSL
QUANTITY
RWR71S1002FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1002FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S1002FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1002FRRSL
Related LinksRWR71S1, RWR71S1002FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1002FRRSL Details Description
Related parts for RWR71S1002FRRSL
IC TRANSMITTER HOTLINK 28-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 10-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
TXRX MMF SFP PTH FIBRE CHANNEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LARGE RING W/O GEAR datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 760MA 745 MOHM datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.806 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf