Vishay/Dale RWR71S10R0FRBSL
RWR71S10R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S10R0FRBSL
Brief Description
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S10R0FRBSL.pdf
Availability of RWR71S10R0FRBSL
QUANTITY
RWR71S10R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S10R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S10R0FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S10R0FRBSL
Related LinksRWR71S1, RWR71S10R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S10R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR71S10R0FRBSL
RIVET SNAP 0.094" NYLON WHITE datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CABLE 2POS STR PLUG-SOCKET 11M datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NO M8 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf