Vishay/Dale RWR71S1210FRB12
RWR71S1210FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1210FRB12
Brief Description
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1210FRB12.pdf
Availability of RWR71S1210FRB12
QUANTITY
RWR71S1210FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1210FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S1210FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1210FRB12
Related LinksRWR71S1, RWR71S1210FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1210FRB12 Details Description
Related parts for RWR71S1210FRB12
IC REG LDO 12V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
2MM INSR MLD HDR W/VD .38AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 7SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CN0296 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf