Vishay/Dale RWR71S1R00FRBSL
RWR71S1R00FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1R00FRBSL
Brief Description
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1R00FRBSL.pdf
Availability of RWR71S1R00FRBSL
QUANTITY
RWR71S1R00FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1R00FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S1R00FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1R00FRBSL
Related LinksRWR71S1, RWR71S1R00FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1R00FRBSL Details Description
Related parts for RWR71S1R00FRBSL
IC SUPERVISOR MPU 2.93V SC-70-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf