Vishay/Dale RWR71S1R21FRS73
RWR71S1R21FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1R21FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1R21FRS73.pdf
Availability of RWR71S1R21FRS73
QUANTITY
RWR71S1R21FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1R21FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR71S1R21FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1R21FRS73
Related LinksRWR71S1, RWR71S1R21FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1R21FRS73 Details Description
Related parts for RWR71S1R21FRS73
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 11POS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
IC RCVR/EQLZR DIFF 150MHZ 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10-LLP datasheet.pdf
IGBT 600V 24A 100W TO263AA datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C BLUE SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 24"X60" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 29MA 167 OHM TH datasheet.pdf