Vishay/Dale RWR71S2371FRB12
RWR71S2371FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S2371FRB12
Brief Description
RES 2.37K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S2371FRB12.pdf
Availability of RWR71S2371FRB12
QUANTITY
RWR71S2371FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S2371FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S2371FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S2371FRB12
Related LinksRWR71S2, RWR71S2371FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S2371FRB12 Details Description
Related parts for RWR71S2371FRB12
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 50PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 9-DSBGA (1.2x1.3) datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SU 10.16IT/03/90MF3 3.2 SN BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf