Vishay/Dale RWR84S5R00FRRSL
RWR84S5R00FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5R00FRRSL
Brief Description
RES 5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5R00FRRSL.pdf
Availability of RWR84S5R00FRRSL
QUANTITY
RWR84S5R00FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5R00FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S5R00FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5R00FRRSL
Related LinksRWR84S5, RWR84S5R00FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5R00FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S5R00FRRSL
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf