Vishay/Dale RWR71S31R6FSRSL
RWR71S31R6FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S31R6FSRSL
Brief Description
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S31R6FSRSL.pdf
Availability of RWR71S31R6FSRSL
QUANTITY
RWR71S31R6FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S31R6FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S31R6FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S31R6FSRSL
Related LinksRWR71S3, RWR71S31R6FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S31R6FSRSL Details Description
Related parts for RWR71S31R6FSRSL
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.55KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 27V SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE ASSY I/O DB25 - PCB 7FT datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 5.5MM 5.91" datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 80POS DL R/A SMD datasheet.pdf
2M T-BEAM D/ON PNP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 945MA 140 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 250VDC datasheet.pdf