Vishay/Dale RWR71S3301FRBSL
RWR71S3301FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S3301FRBSL
Brief Description
RES 3.3K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S3301FRBSL.pdf
Availability of RWR71S3301FRBSL
QUANTITY
RWR71S3301FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S3301FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S3301FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S3301FRBSL
Related LinksRWR71S3, RWR71S3301FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S3301FRBSL Details Description
Related parts for RWR71S3301FRBSL
RES SMD 374 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR26B/AE26G/APK26B datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 1PORT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 200MA 450 MOHM datasheet.pdf