Vishay/Dale RWR71S35R7FRS70
RWR71S35R7FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S35R7FRS70
Brief Description
RES 35.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S35R7FRS70.pdf
Availability of RWR71S35R7FRS70
QUANTITY
RWR71S35R7FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S35R7FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR71S35R7FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S35R7FRS70
Related LinksRWR71S3, RWR71S35R7FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S35R7FRS70 Details Description
Related parts for RWR71S35R7FRS70
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
THERMAL PAD 5X5X0.5MM datasheet.pdf
BKWY HDR 30 SAU 10POS datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.280" 3MM 2LD datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
TRANS RF 2.1GHZ 230W NI780S-2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 5.44A (Switch) eSIP-7C datasheet.pdf