Vishay/Dale RWR71S3R01FMB12
RWR71S3R01FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S3R01FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S3R01FMB12.pdf
Availability of RWR71S3R01FMB12
QUANTITY
RWR71S3R01FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S3R01FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S3R01FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S3R01FMB12
Related LinksRWR71S3, RWR71S3R01FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S3R01FMB12 Details Description
Related parts for RWR71S3R01FMB12
LED ORANGE CLEAR 5MM T/H datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CABLE 50COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGED W/PIN datasheet.pdf
I/O MODULE 6 DIGITAL 4 SOLID ST datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf