Vishay/Dale RWR71S46R4FRBSL
RWR71S46R4FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S46R4FRBSL
Brief Description
RES 46.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S46R4FRBSL.pdf
Availability of RWR71S46R4FRBSL
QUANTITY
RWR71S46R4FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S46R4FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S46R4FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S46R4FRBSL
Related LinksRWR71S4, RWR71S46R4FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S46R4FRBSL Details Description
Related parts for RWR71S46R4FRBSL
TRANS NPN 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DEV BD NET+WORKS NS9750 PCI V6.3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf