Vishay/Dale RWR71S4701FRRSL
RWR71S4701FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S4701FRRSL
Brief Description
RES 4.7K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S4701FRRSL.pdf
Availability of RWR71S4701FRRSL
QUANTITY
RWR71S4701FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S4701FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S4701FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S4701FRRSL
Related LinksRWR71S4, RWR71S4701FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S4701FRRSL Details Description
Related parts for RWR71S4701FRRSL
IC SUPERVSR MPU 4.65V ADJ 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf