Vishay/Dale RWR71S47R5FSB12
RWR71S47R5FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S47R5FSB12
Brief Description
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S47R5FSB12.pdf
Availability of RWR71S47R5FSB12
QUANTITY
RWR71S47R5FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S47R5FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S47R5FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S47R5FSB12
Related LinksRWR71S4, RWR71S47R5FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S47R5FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S47R5FSB12
IC SW ANLG CMOS SPST N/C 16-DIP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-SOIC datasheet.pdf
CHASSIS 8X16.6X3.5" BLACK datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.5A 151 MOHM SMD datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
FUSE 15.5KV 2A 12" datasheet.pdf