Vishay/Dale RWR71S5110FRB12
RWR71S5110FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S5110FRB12
Brief Description
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S5110FRB12.pdf
Availability of RWR71S5110FRB12
QUANTITY
RWR71S5110FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S5110FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S5110FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S5110FRB12
Related LinksRWR71S5, RWR71S5110FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S5110FRB12 Details Description
Related parts for RWR71S5110FRB12
BOARD EVALUATION FOR ADF7901 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 18 AWG GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 10M OHM 1MH TH datasheet.pdf