Vishay/Dale RWR71S6R49FRRSL
RWR71S6R49FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S6R49FRRSL
Brief Description
RES 6.49 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S6R49FRRSL.pdf
Availability of RWR71S6R49FRRSL
QUANTITY
RWR71S6R49FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S6R49FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S6R49FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S6R49FRRSL
Related LinksRWR71S6, RWR71S6R49FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S6R49FRRSL Details Description
Related parts for RWR71S6R49FRRSL
TERM RING EXP NYL 12-10AWG 3/8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 42POS 5.08MM datasheet.pdf
QKE FEMALE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 0.5NH 730MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf