Vishay/Dale RWR71S8251FSBSL
RWR71S8251FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S8251FSBSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S8251FSBSL.pdf
Availability of RWR71S8251FSBSL
QUANTITY
RWR71S8251FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S8251FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S8251FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S8251FSBSL
Related LinksRWR71S8, RWR71S8251FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S8251FSBSL Details Description
Related parts for RWR71S8251FSBSL
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC CLK GEN SYNC VCXO DL 32VFQFN datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 2.9MM RND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 8POS datasheet.pdf
RES SMD 10KOHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 12CKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf