Vishay/Dale RWR71SR750FSB12
RWR71SR750FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71SR750FSB12
Brief Description
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71SR750FSB12.pdf
Availability of RWR71SR750FSB12
QUANTITY
RWR71SR750FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71SR750FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71SR750FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71SR750FSB12
Related LinksRWR71SR, RWR71SR750FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71SR750FSB12 Details Description
Related parts for RWR71SR750FSB12
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS 6.20MM NAT datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS IDC 28AWG TIN datasheet.pdf