Rohm Semiconductor UCR10EVHJSR013
UCR10EVHJSR013 picture photo
Mfg. Part Number
UCR10EVHJSR013
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.013 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
UCR10EVHJSR013.pdf
Availability of UCR10EVHJSR013
QUANTITY
UCR10EVHJSR013 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR10EVHJSR013
Internal Part NumberEIS-UCR10EVHJSR013
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.013
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient50/ +450ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR10EVHJSR013
Related LinksUCR10EV, UCR10EVHJSR013 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR10EVHJSR013 Details Description
Related parts for UCR10EVHJSR013
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 6MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 0.5PF 500V 1210 datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 6A datasheet.pdf
AMP LATTICE CONN 12P COVER KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf