Vishay/Dale RWR74N15R0FSB12
RWR74N15R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N15R0FSB12
Brief Description
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N15R0FSB12.pdf
Availability of RWR74N15R0FSB12
QUANTITY
RWR74N15R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N15R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N15R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N15R0FSB12
Related LinksRWR74N1, RWR74N15R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N15R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR74N15R0FSB12
LABEL COMPONENT .5X.28" 500/RL datasheet.pdf
CONV DC/DC OPEN FRAME 5V OUT 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE ATO/ATC datasheet.pdf
CONN WATERTITE L6-30R 250V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY 300' datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 10% 330VAC AXI datasheet.pdf