Vishay/Dale RWR74N1600BSBSL
RWR74N1600BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N1600BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N1600BSBSL.pdf
Availability of RWR74N1600BSBSL
QUANTITY
RWR74N1600BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N1600BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N1600BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N1600BSBSL
Related LinksRWR74N1, RWR74N1600BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N1600BSBSL Details Description
Related parts for RWR74N1600BSBSL
CAP FILM 1.1UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH 0-VOLT ADJ RAMP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
IC ADC 2CH 24BIT W/PGA 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf