Vishay/Dale RWR74N1600FRS73
RWR74N1600FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N1600FRS73
Brief Description
RES 160 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N1600FRS73.pdf
Availability of RWR74N1600FRS73
QUANTITY
RWR74N1600FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N1600FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74N1600FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N1600FRS73
Related LinksRWR74N1, RWR74N1600FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N1600FRS73 Details Description
Related parts for RWR74N1600FRS73
RES 1 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 9POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 17K 28DIP datasheet.pdf
1 BIT DIGITAL SWITCH ULLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 17.5NH 3A SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 104MHZ datasheet.pdf