Vishay/Dale RWR74N2000FRB12
RWR74N2000FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N2000FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N2000FRB12.pdf
Availability of RWR74N2000FRB12
QUANTITY
RWR74N2000FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N2000FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N2000FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N2000FRB12
Related LinksRWR74N2, RWR74N2000FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N2000FRB12 Details Description
Related parts for RWR74N2000FRB12
IC REG LDO 3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.08V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 10.8DIA 65MM datasheet.pdf
DSUB DC QUICK/DIS ROUND datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SOD123 datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV36-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 74 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf