Vishay/Dale RWR74N2001FSBSL
RWR74N2001FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N2001FSBSL
Brief Description
RES 2K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N2001FSBSL.pdf
Availability of RWR74N2001FSBSL
QUANTITY
RWR74N2001FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N2001FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N2001FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N2001FSBSL
Related LinksRWR74N2, RWR74N2001FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N2001FSBSL Details Description
Related parts for RWR74N2001FSBSL
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL 7.62HP/10/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 70K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
T2 TERM ASSY datasheet.pdf
12V, SOT23-6, complementary medium power transistors IC datasheet.pdf