Vishay/Dale RWR74N20R0FSB12
RWR74N20R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N20R0FSB12
Brief Description
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N20R0FSB12.pdf
Availability of RWR74N20R0FSB12
QUANTITY
RWR74N20R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N20R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N20R0FSB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N20R0FSB12
Related LinksRWR74N2, RWR74N20R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N20R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR74N20R0FSB12
DIODE VARACTOR 25V 22PF SC70-3 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
381 TB RIS CLA SOLID 2ND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.65A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 10W datasheet.pdf