Vishay/Dale RWR74N2200FRB12
RWR74N2200FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N2200FRB12
Brief Description
RES 220 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N2200FRB12.pdf
Availability of RWR74N2200FRB12
QUANTITY
RWR74N2200FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N2200FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N2200FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N2200FRB12
Related LinksRWR74N2, RWR74N2200FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N2200FRB12 Details Description
Related parts for RWR74N2200FRB12
CAP TANT POLY 47UF 4V 1411 datasheet.pdf
IC DUAL GP DIFF COMPARATR 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKTS datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf