Vishay/Dale RWR74N2260FRRSL
RWR74N2260FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N2260FRRSL
Brief Description
RES 226 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N2260FRRSL.pdf
Availability of RWR74N2260FRRSL
QUANTITY
RWR74N2260FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N2260FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N2260FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N2260FRRSL
Related LinksRWR74N2, RWR74N2260FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N2260FRRSL Details Description
Related parts for RWR74N2260FRRSL
CONN HSG RCPT 32POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 16POS SMD TR datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BUF18830 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf