Vishay/Dale RWR74N2260FSB12
RWR74N2260FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N2260FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N2260FSB12.pdf
Availability of RWR74N2260FSB12
QUANTITY
RWR74N2260FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N2260FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N2260FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N2260FSB12
Related LinksRWR74N2, RWR74N2260FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N2260FSB12 Details Description
Related parts for RWR74N2260FSB12
MOSFET N-CH 150V 15A TO-220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 67.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
LABEL ROLL datasheet.pdf
HEADER 5MM 24POS GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 14A TO-251 datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1500V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
DIODE RECT 25A 1200V D2PAK datasheet.pdf