Vishay/Dale RWR74N22R6FMBSL
RWR74N22R6FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N22R6FMBSL
Brief Description
RES 22.6 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N22R6FMBSL.pdf
Availability of RWR74N22R6FMBSL
QUANTITY
RWR74N22R6FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N22R6FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N22R6FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N22R6FMBSL
Related LinksRWR74N2, RWR74N22R6FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N22R6FMBSL Details Description
Related parts for RWR74N22R6FMBSL
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.040" datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 410MA 822 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf