Vishay/Dale RWR74N22R6FMRSL
RWR74N22R6FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N22R6FMRSL
Brief Description
RES 22.6 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N22R6FMRSL.pdf
Availability of RWR74N22R6FMRSL
QUANTITY
RWR74N22R6FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N22R6FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N22R6FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N22R6FMRSL
Related LinksRWR74N2, RWR74N22R6FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N22R6FMRSL Details Description
Related parts for RWR74N22R6FMRSL
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 8TSSOP datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 664X datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD 8-DIP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
ANTENNA RF 900MHZ IP67 REV SMA datasheet.pdf