Vishay/Dale RWR74N2490FRBSL
RWR74N2490FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N2490FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N2490FRBSL.pdf
Availability of RWR74N2490FRBSL
QUANTITY
RWR74N2490FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N2490FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N2490FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N2490FRBSL
Related LinksRWR74N2, RWR74N2490FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N2490FRBSL Details Description
Related parts for RWR74N2490FRBSL
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG 2000' datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 150MW 0503 datasheet.pdf