Vishay/Dale RWR74N50R0FSB12
RWR74N50R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N50R0FSB12
Brief Description
RES 50 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N50R0FSB12.pdf
Availability of RWR74N50R0FSB12
QUANTITY
RWR74N50R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N50R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N50R0FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N50R0FSB12
Related LinksRWR74N5, RWR74N50R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N50R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR74N50R0FSB12
TVS DIODE 70VWM 146VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 21.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf