Vishay/Dale RWR74N5621FRS73
RWR74N5621FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N5621FRS73
Brief Description
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N5621FRS73.pdf
Availability of RWR74N5621FRS73
QUANTITY
RWR74N5621FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N5621FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74N5621FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N5621FRS73
Related LinksRWR74N5, RWR74N5621FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N5621FRS73 Details Description
Related parts for RWR74N5621FRS73
LED ARRAY 1.78X5MM 565NM GRN WHT datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CABLE .085 N TYPE PLUG-PLUG 4" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf