Vishay/Dale RWR74N5R00BSB12
RWR74N5R00BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N5R00BSB12
Brief Description
RES 5 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N5R00BSB12.pdf
Availability of RWR74N5R00BSB12
QUANTITY
RWR74N5R00BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N5R00BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74N5R00BSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N5R00BSB12
Related LinksRWR74N5, RWR74N5R00BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N5R00BSB12 Details Description
Related parts for RWR74N5R00BSB12
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 7POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 1% 100VDC datasheet.pdf