Vishay/Dale RWR74N6000BSRSL
RWR74N6000BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N6000BSRSL
Brief Description
RES 600 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N6000BSRSL.pdf
Availability of RWR74N6000BSRSL
QUANTITY
RWR74N6000BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N6000BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N6000BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)600
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N6000BSRSL
Related LinksRWR74N6, RWR74N6000BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N6000BSRSL Details Description
Related parts for RWR74N6000BSRSL
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 25/50V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK PLUG 5.08MM 14POS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X5R 0805 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf