Vishay/Dale RWR74N6R00BSBSL
RWR74N6R00BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N6R00BSBSL
Brief Description
RES 6 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N6R00BSBSL.pdf
Availability of RWR74N6R00BSBSL
QUANTITY
RWR74N6R00BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N6R00BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N6R00BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N6R00BSBSL
Related LinksRWR74N6, RWR74N6R00BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N6R00BSBSL Details Description
Related parts for RWR74N6R00BSBSL
IC FPGA 147 I/O 208RQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
FET RF LDMOS 768MHZ 28V datasheet.pdf
TRIAC 400V 8A TO220 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf