Vishay/Dale RWR74N78R7FMRSL
RWR74N78R7FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N78R7FMRSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N78R7FMRSL.pdf
Availability of RWR74N78R7FMRSL
QUANTITY
RWR74N78R7FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N78R7FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N78R7FMRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N78R7FMRSL
Related LinksRWR74N7, RWR74N78R7FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N78R7FMRSL Details Description
Related parts for RWR74N78R7FMRSL
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 25W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 0804 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 13 BLK datasheet.pdf
PWR SUP DIN RAIL 240W 2X 24.7V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 226K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf