Vishay/Dale RWR74NR909FRB12
RWR74NR909FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74NR909FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.909 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74NR909FRB12.pdf
Availability of RWR74NR909FRB12
QUANTITY
RWR74NR909FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74NR909FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74NR909FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74NR909FRB12
Related LinksRWR74NR, RWR74NR909FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74NR909FRB12 Details Description
Related parts for RWR74NR909FRB12
BOX PLSTC BLACK 3.34"L X 2.21"W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6SON datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 983.04KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING #2 NYLON datasheet.pdf
IC PROSLIC FXO FCC/CTR21 16SOIC datasheet.pdf
CARD MARKER VOLTAGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LIMIT SW BEVEL PLUNGER datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf